Święta Katarzyna (Wrocław) Ul. Główna 6, 55-010
+48 883 115 782 08:00 - 16:00
biuro@gromont.com.pl Czynny całą dobę


Ochrona odgromowa budynków mieszkalnych

Pożar, zwarcie lub awaria sprzętu to tylko niektóre z problemów, które wynikają z uderzenia pioruna. Główną konsekwencją takiego kontaktu z piorunem jest uszczerbek na zdrowiu ludzkim. W celu zabezpieczenia lokalu, elektroniki i przebywających w nim mieszkańców należy zastosować ochronę odgromową budynków mieszkalnych. Taki system ma jednak wiele cech, które należy wziąć pod uwagę, aby cały kompleks działał efektywnie.

Przed zakupem ochrony odgromowej należy wziąć pod uwagę, że każdy typ systemu może być wykonany na różny sposób . Ostateczna opcja zależy od kilku ważnych czynników, których lista obejmuje:

1. Poziom ochrony budynku lub konstrukcji;
2. Wskaźniki aktywności burzowej dla regionu;
3. Jakość uziemienia;
4. Słabe miejsca i ich liczba;
5. Ilość urządzeń elektrycznych znajdujących się w pobliżu budynku.

Te same parametry, wraz z charakterystyką budynku, decydują o tym, która kategoria i rodzaj ochrony odgromowej będzie najbardziej optymalna.

Kategorie ochrony odgromowej

Zgodnie z normami państwowymi każda instalacja odgromowa należy do określonej kategorii. Zależy to od poziomu ochrony i zapewnianego bezpieczeństwa. Przy określaniu kategorii bierze się również pod uwagę charakterystykę budynku lub konstrukcji, cel użytkowania, lokalizację w pobliżu obiektów zagrożonych wybuchem. Kategoria 3 jest uważana za najbezpieczniejszą dla ludzi, sprzętu i zwierząt. Najbardziej niebezpieczny status przypisany jest do kategorii 1.

Rodzaje ochrony odgromowej

System ochrony odgromowej budynku mieszkalnego można wykonać za pomocą kilku rodzajów systemów oddzielnie lub jednocześnie. Najczęściej dla zwiększenia bezpieczeństwa na obiekcie instalowana jest wewnętrzna i zewnętrzna ochrona odgromowa.

Cechy pierwszego typu mają zapewnić bezpieczeństwo w przypadku wystąpienia statycznego napięcia od uderzenia pioruna. Zmniejsza to ryzyko wtórnych negatywnych skutków wyładowania. Dzięki temu chroniony jest sprzęt AGD, ludzie i zwierzęta.

Drugi typ - zewnętrzna ochrona odgromowa przyjmuje główny cios. Dzięki takim elementom jak przewody odprowadzające, przewody uziemiające oraz uziom, system przechwytuje ładunek piorunowy i kieruje go do specjalnych urządzeń w celu dalszego rozproszenia w glebie.

W zależności od rodzaju budynku mieszkalnego i jego cech można instalować różne typy piorunochronów, w tym siatkowe, zamknięte i szpilkowe. Jednocześnie można dodatkowo zainstalować zabezpieczenie przed prądem ślizgowym o wysokim potencjale, co pomaga wyeliminować skutki uderzeń piorunów w linie elektroenergetyczne.